شرکت پویا فن آوران کوثر در سال 1385 توسط جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های تهران و صنعتی‌شریف تاسیس گردید و از جمله شرکت‌های دانش بنیان و پیشرو در زمینه‌ی فناوری پردازش تصویر و بینایی ماشین شناخته شده است. در طول سالیان این شرکت موفق به اخذ تأییدیه‌های متعدد ازجمله از سازمان پژوهش‌های صنعتی ایران گشته و محصولات این شرکت در حوزه پردازش تصویر موفق به کسب رتبه‌ی برتر جشنواره‌های جوان و بین‌المللی خوارزمی و استاندارد CE اتحادیه اروپا شده است.
شرکت پویا فن‌آوران کوثر با تکیه ‌بر دانش کاملاً بومی تاکنون محصولات متنوعی درزمینه سامانه‌های هوشمند ترافیکی مبتنی بر پردازش تصویر و رادار ازجمله دوربین استریو ویژن سرعت‌سنج، سرعت‌سنج خودرویی، سیستم کنترل چهارراه (چراغ‌قرمز)، دوربین ترافیکی کارابین و پلاک خوان پارکینگی تولید نموده است. علاوه بر محصولات ترافیکی، طیف دیگری از تولیدات این شرکت درزمینه کنترل کیفیت و به‌طور خاص سورتر محصولات کشاورزی است.
30th-Khwarizmi-International-Award
ce-mark-logo
Shadowعلاوه بر پردازش تصویر که هسته اصلی دانش این شرکت است، این مجموعه دارای تیم‌های تخصصی الکترونیک و مکانیک نیز است که پیش‌نیازهای فنی تولید یک محصول کامل را پاسخگو است. بدین ترتیب گرچه مزیت رقابتی اصلی محصولات ما، الگوریتم و هسته قوی پردازش تصویر است، لکن تمامی تخصص‌های ثانویه لازم برای طراحی کامل یک محصول (مثل سورتر میوه) در این تیم جمع شده است. از جمله این موارد می‌توان به طراحی بوردهای الکترونیکی برای کنترل، پاور، پردازش و نیز طراحی‌های مکانیکی استراکچر، هوسینگ و اکچویتورهای رباتیک و نیز طراحی و تولید سیستم اپتیکی و نورپردازی سامانه‌ها اشاره نمود.


شرکت پویا فناوران کوثر با بهره‌گیری از توان تخصصی خود قادر به ارائه انواع راهکارها و پاسخگویی به درخواست‌های مرتبط با زمینه پردازش تصویر است. در سال‌های اخیر و با توجه به پیشرفت‌های حاصل‌شده درزمینه استفاده از تکنولوژی پردازش تصویر، این شرکت مصمم به گسترش استفاده از این فناوری در زمینه‌های نوین بوده و در جهت طراحی و تولید محصولاتی با فناوری پیشرفته، دقیق، سریع، دوست دار محیط‌زیست و بدون آلودگی جهت کنترل کیفیت و سورتینگ اقلام مختلف اعم از محصولات کشاورزی (شامل محصولات باغی، گلخانه‌ای، دانه‌ها و اقسام مختلف آجیل، غلات و حبوبات) و نیز سورتر سنگ و کاشی گام‌های مؤثری برداشته است.ماشین‌های سورتینگ پردازش تصویر و لیزری این شرکت با کارکرد مبتنی بر هوش مصنوعی قادر است تمام ویژگی‌های ظاهری محصولات کشاورزی را با سرعت و دقتی فراتر از چشم انسان تشخیص داده و درنتیجه از این طریق طبقه‌بندی محصولات بر اساس اندازه‌گیری شکل، اندازه، تشخیص رنگ، نقص ظاهری، آسیب‌دیدگی و پوکی، لکه، کرم‌خوردگی، تشخیص پارامترهای بیولوژیکی، جداسازی مواد خارجی مثل پوست و سنگ در این سامانه‌ها در کسری از ثانیه امکان‌پذیر شده است.بهره‌مندی از سامانه‌های سورتینگ در عین مزیت رقابتی قیمتی در مقایسه با محصولات مشابه تولید کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی سبب ایجاد ارزش‌افزوده فراوان به‌ویژه در بخش صادرات می‌گردد.
ازآنجا که شرکت پویا فناوران کوثر دانش فنی بومی درزمینه طراحی و ساخت انواع سورترها علی‌الخصوص سورتر محصولات کشاورزی را در اختیار دارد بدین گونه امکان هرگونه همکاری با تولیدکنندگان، صادرکنندگان و صاحبان تعاونی‌های کشاورزی به‌منظور طراحی و تولید سورتر متناسب با نیاز خاص آنان فراهم است.